SPA-FRANCORCHAMPS
Historia legendarnego toru wyścigowego Spa Francorchamps rozpoczyna się pod koniec I Wojny Światowej. Wtedy to właściciel ukazującej się w Liege gazety La Meuse, Jules de Thier wpada na pomysł stworzenia w tym miejscu toru wyścigowego. Z połączenia trzech dróg miejskich 32,33 i 440, łączących Spa-Francorchamps z Malmédy i Stavelot powstaje idealny tor wyścigowy, istniejący do dziś.
Pierwotnie tor miał ponad 15 kilometrów długości. Już w 1922 roku odbył się tutaj wyścig motocyklistów, w dwa lata później zainaugurowano wyścig 24-godzinny. Jednak tym, co przyciąga niezmiennie największe tłumy kibiców, jest odbywający się tutaj od lat wyścig Formuły 1. Na przestrzeni lat tor wielokrotnie przebudowywano. W 1939 roku wybudowano spektakularny stromy zakręt, będący wizytówką toru Spa. Różnica wzniesień wynosi tutaj aż 17%. Miejsce to ochrzczono nazwą Raidillon, jednak w świadomości kibiców przyjęła się nazwa Eau Rouge. Po tej zmianie Spa Francorchamps stał się najszybszym obok Monzy torem wyścigowym w Europie.
Rozwój techniczny bolidów startujących na torze a przede wszystkim wzrost prędkości, jakie osiągały, nie szły w parze z poprawą bezpieczeństwa, którego zapewnienie na tak skonstruowanej trasie, biegnącej nieraz bardzo blisko zabudowań, było praktycznie niemożliwe. Podczas wyścigu w 1960 roku zginęło dwóch brytyjskich kierowców: Chris Bristow i Alan Stacey. W 1970 roku zaprzestano wyścigów Formuły 1 na tym torze aż do 1983 roku. W tym czasie wyścigi o Grand Prix Belgii odbywał się na torach w Nivelles i Zolder.
Po wszystkich przebudowach, mających na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa, ten jeden z najszybszych i najpiękniejszych torów wyścigowych w Europie osiągnął ostatecznie 7004 metrów długości. To tutaj, w 1973 roku, na starym torze, francuski kierowca Henri Pescarolo, z rezultatem 262.461 km/h, ustanowił rekord średniej prędkości okrążenia, niepobity do dziś. Najwięcej zwycięstw w wyścigu o Grand Prix Belgii odniósł legendarny Michael Schumacher, który wygrywał tutaj aż sześciokrotnie. Na torze Spa Francorchamps ścigał się również Robert Kubica, przed laty w Formule 1 a ostatnio, z sukcesami, w serii Endurance w Renault Sport Trophy, gdzie wywalczył trzecie miejsce. Fanów Roberta ucieszy fakt, iż po spektakularnym powrocie do F1 ponownie zawita on na Spa Francorchamp.
Kalendarz wyścigów na torze jest niezwykle napięty. Odbywają się tutaj wyścigi różnych serii, począwszy od Endurance World Championship, poprzez wyścig 6-godzinny, aż po to, co rozpala kibiców najbardziej, czyli Grand Prix Belgii w Formule 1. Również wiele pomniejszych wyścigów, odbywa się na tym torze. Co ciekawe także amatorzy mogą tutaj sprawdzić swoje możliwości. Kilka razy do roku, każdy może zgłosić chęć uczestnictwa w dniu otwartym. Oczywiście wiąże się to z dużymi kosztami, jednak można zrealizować marzenie i przejechać się własnym samochodem po tym legendarnym torze. Również kilka razy do roku organizowane jest zwiedzanie toru. Cała wycieczka, z przewodnikiem trwa około 1,5 godziny.
Rekordy toru Spa-Francorchamps
adres:CIRCUIT DE SPA FRANCORCHAMPS Route du Circuit 55, 4970 Stavelot, Belgia http://spa-francorchamps.be/en/access-map |