La Roche en Ardenne
Urocza miejscowość, skryta w dolinie, w zakolu rzeki Ourthe, stanowi jedną z głównych atrakcji turystycznych okolicy. Popularna dzięki ruinom feudalnego zamku, muzeum bitwy o Ardeny, oraz parkowi dzikiej przyrody. Smakoszy wyrobów mięsnych przyciąga renoma wyrabianych tu szynek, zwłaszcza szynki Ardeńskiej, która przyniosła sławę całemu regionowi. Fani aktywnego wypoczynku wybiorą spacer po okolicznych lasach lub spływ kajakiem w malowniczych okolicach.
Feudalny Zamek na wzgórzu
Powstały w IX wieku zamek przez następne pięćset lat rozbudowywali kolejni władcy, dobudowując mury, wieże i bastiony. Od XII wieku fortyfikacja zaczęła odgrywać strategiczną rolę w ochronie i rozwoju centrum handlowego, które stało się znaczącym przystankiem na wełnianym szlaku z Anglii do Lombardii. Na początku XVII wieku zamek przeszedł we władanie francuzów. W wieku XVIII z rozkazu Habsburgów został on częściowo rozebrany. Masowe naloty alianckie w 1944 roku przyczyniły się do całkowitego zniszczenia zamku. Współcześnie ruiny wznoszące się nad miastem są główną atrakcją turystyczną La Roche en Ardenne. Odbywają się tu ciekawe pokazy sokolników.
Muzeum of the Battle of the Bulge
Dwaj pasjonaci historii Michael Bouillon oraz jego syn Gilles przez lata zbierali pamiątki związane z walkami o Ardeny. Kiedy liczba zebranych artefaktów urosła do ogromnych rozmiarów postanowili, w 1993 roku, otworzyć muzeum. Obecnie na 1500 metrów kwadratowych opowiadana jest historia działań wojennych, które doprowadziły do wyzwolenia miasta spod okupacji niemieckiej. La Roche en Ardenne wyzwoliły oddziały angielskie, pod dowództwem Marszałka Bernarda Montgomery'ego, które straciły około 200 żołnierzy.
Wśród eksponatów muzealnych znajdziemy wiele mundurów, także tych podarowanych przez weteranów, którzy walczyli w bitwie, 90 sztuk broni maszynowej i pistoletów, a także słynną maszynę szyfrującą Enigma.
Wśród eksponatów muzealnych znajdziemy wiele mundurów, także tych podarowanych przez weteranów, którzy walczyli w bitwie, 90 sztuk broni maszynowej i pistoletów, a także słynną maszynę szyfrującą Enigma.