Bastogne |
Vertical Divider
Drugie co do wielkości miasto Luksemburgii przeżyło swoje wielkie dni w czasie II Wojny Światowej. W grudniu 1944 roku Hitler wydał rozkaz ataku na aliantów w bardzo trudnym rejonie Ardenów. W Bastogne stacjonowała wtedy amerykańska 101 Dywizja Powietrznodesantowa. Głównodowodzącym wojskami amerykańskimi był generał McAuliffe. Miasto na kilka tygodni stało się areną krwawych walk, które trwały w Ardenach od 16 grudnia 1944 do 25 stycznia 1945 roku.
|
Dla uczczenia pamięci poległych, w pobliżu Bastogne, na wzgórzu Mardasson, wybudowano w 1950 roku okolicznościowe mauzoleum w formie olbrzymiej, pięcioramiennej gwiazdy. Współcześnie Bastogne jest celem licznych wycieczek turystów z całej Europy oraz ze Stanów Zjednoczonych. W czasie działań wojennych miasto zostało niemal doszczętnie zniszczone. Do dzisiaj z zabytków zachowały się jedynie kościół św. Pawła oraz fragmenty średniowiecznych murów. Na placu McAuliffe stoi czołg z II Wojny Światowej, który jest jedną z głównych atrakcji. Obok znajduje się Biuro Informacji Turystycznej.
Zaledwie parę lat temu, w lesie pod Bastogne, znaleziono zwłoki 40 amerykańskich i niemieckich żołnierzy, których uważano za zaginionych od czasu walk toczących się w tych okolicach.
Zaledwie parę lat temu, w lesie pod Bastogne, znaleziono zwłoki 40 amerykańskich i niemieckich żołnierzy, których uważano za zaginionych od czasu walk toczących się w tych okolicach.
Bastogne War Museum
Znajdujący się dwa kilometry od miasta pomnik, upamiętniający poległych tu żołnierzy amerykańskich, ma kształt pięcioramiennej gwiazdy. Na jej ścianach wyryto nazwy wszystkich amerykańskich stanów oraz dywizji biorących udział w walkach. Przy dobrej pogodzie warto wejść na szczyt, żeby zobaczyć rozległą panoramę Bastogne. Na dole mieści się krypta ozdobiona ściennymi mozaikami, które wykonał Fernand Léger. Obok pomnika znajduje się Bastogne War Museum. Wspaniałe wojenne eksponaty, świetnie przygotowane multimedialne prezentacje to wizytówka tego muzeum. Zwiedzający mogą również obejrzeć 30-minutowy film opowiadający o bitwie o Ardeny.
Adres:
Colline du Mardasson, 5 6600 Bastogne |
Godziny otwarcia:
15 marca-15 grudnia: 9.30-18.00 (ostatnie wejście 16.00) lipiec-sierpień: 9.30-19.00 (ostatnie wejście 17.00) |
Cena biletu:
Dorośli: 14 Euro/Emeryci: 12 Euro Dzieci (6-18lat): 8 Euro |
Muzeum Bastogne Barrack
Muzeum otwarto dla zwiedzających w 2010 roku. Znajduje się ono w barakach, w których mieściła się kwatera główna aliantów podczas ofensywy w Ardenach w 1944 roku. Muzeum posiada bogatą kolekcję broni pancernej, zarówno tej, z której korzystali żołnierze amerykańscy, jak i broni niemieckiej, oraz kilka eksponatów czołgów rosyjskich. W pobliskich barakach znajdują się warsztaty, w których remontowane są pojazdy z II Wojny Światowej.
Adres:
Rue de La Roche 40 6600 Bastogne |
Godziny otwarcia:
|
Cena biletu:
10 Euro |
Niemiecki cmentarz wojenny w Recogne
Kilka kilometrów od Bastogne, w niewielkiej miejscowości Recogne, znajduje się niemiecki cmentarz wojenny. Początkowo w miejscu tym pochowano 3000 żołnierzy niemieckich, poległych w walkach. W 1945 roku Amerykanie stworzyli tu tymczasowy cmentarz dla 2701 żołnierzy amerykańskich, którzy zginęli podczas obrony Bastogne. Po wojnie, w 1948 roku, żołnierzy amerykańskich przeniesiono na cmentarz wojenny Henri-Chapelle. W tym samym czasie poległych żołnierzy niemieckich, których chowano w różnych miejscach Belgii, przeniesiono na cmentarze w Recogne, oraz w miejscowości Lommel. Obecnie na cmentarzu Recogne spoczywa 6807 żołnierzy niemieckich.
W 2017 roku pomiędzy monumentalną gwiazdą, a Bastogne War Muzeum umieszczono pomnik marynarza i pielęgniarki. Przedstawia on sławną scenę pocałunku uwiecznionego na fotografii, zrobionej na nowojorskim placu Times Square, która stała się w USA symbolem zakończenia II Wojny Światowej. Pomnik ten jest prezentowany w różnych miejscach na świecie, dlatego w Bastogne znajdował się tylko kilka miesięcy.