Bitwa pod Passchendaele
Passchendaele stało się symbolem bezsensowności i okrucieństwa I Wojny Światowej. 6 listopada 1917 roku Passchendaele zostało zdobyte przez Kanadyjczyków. Przesunięcie linii frontu o zaledwie osiem kilometrów kosztowało życie i zdrowie około 600 tysięcy żołnierzy. Ich poświęcenie okazało się bezcelowe, ponieważ już w 1918 roku alianci wycofali się ze zdobytych terenów, w obliczu zbliżającej się niemieckiej kontrofensywy. Trzy miesiące walk w koszmarnych warunkach, miliony wystrzelonych pocisków artyleryjskich, cierpienie żołnierzy, o tym wszystkim opowiada muzeum Passchendaele.
Museum Passchendaele 1917
Podstawą kolekcji muzeum są przede wszystkim militaria. Ponadto znajduje się tutaj również duża liczba rzeczy osobistych żołnierzy i dokumentów wojskowych. Głównym zadaniem muzeum jest propagowanie wiedzy o I Wojnie Światowej. Tematem przewodnim wystawy jest trzecia Bitwa pod Ieper, zwana również bitwą pod Passchendaele. Zwiedzający mogą ubrać hełm oraz stalową kamizelkę kuloodporną z pierwszej Wojny Światowej. Odtworzono również podziemny schron. Największe wrażenie robią jednak zrekonstruowane angielskie i niemieckie okopy. Muzeum przygotowało dla zwiedzających wiele materiałów multimedialnych. Zainteresuje to zwłaszcza dzieci, które mogą za pomocą mapy i słuchowiska, wykonując po drodze ciekawe zadania, zwiedzać muzeum w interesujący je sposób.
Adres:
Berten Pilstraat 5A B-8980 Zonnebeke |
Godziny otwarcia:
poniedziałek-niedziela: 10.00-17.30 |
Cena biletu:
11.50 Euro |
Tyne Cot Cementery
Okolice muzeum można zwiedzać pieszo lub na rowerze. Znajduje się tu wiele bunkrów i miejsc pamięci związanych z Bitwą pod Passchendaele. Polygon Wood to las usytuowany pomiędzy Ieper i Zonnebeke. W miejscu tym stoczono kilka bitew podczas I Wojny Światowej. W bezpośrednim sąsiedztwie lasu znajdują się dwa cmentarze, na których pochowano żołnierzy Commonwealthu.
Najważniejszy jest jednak Tyne Cot, największy cmentarz wojenny Wspólnoty Narodów na Świecie. Znajdują się tu groby 11.968 żołnierzy sił sprzymierzonych.
Najważniejszy jest jednak Tyne Cot, największy cmentarz wojenny Wspólnoty Narodów na Świecie. Znajdują się tu groby 11.968 żołnierzy sił sprzymierzonych.