Kościół Najświętszej Marii PannyBudowę kościoła Onze-Lieve-Vrouwekerk, bo tak brzmi jego flamandzka nazwa, rozpoczęto w 1225 roku. Wtedy to zaczęła powstawać nawa główna, budowana w charakterystycznym dla tego regionu stylu, tzw. gotyku skaldyjskim. Do jej wzniesienia wykorzystano kamień sprowadzany z Tournai.
Kościół powstawał na przestrzeni trzech wieków, od XIII do XVI, dlatego architektonicznie nie reprezentuje jednego stylu. W prezbiterium i absydzie można zauważyć elementy francuskie, natomiast lektorium oddzielające nawę od prezbiterium (Paradijsportaal) to już przykład gotyku brabanckiego. Kościół prawie w całości wybudowano z cegły. Na przestrzeni wieków kilkakrotnie poddawano go przebudowie. Jego 115,5 metrowa wieża jest drugą najwyższą na świecie jeżeli chodzi o kościoły zbudowane z cegły, po wieży kościoła św. Marcina w Landshut w Niemczech (130,6 m).
Rzeźby apostołów oraz wielki lichtarz (stojący świecznik, przeznaczony dla jednej świecy) pochodzą z 1618 r. Dębowa rzeźbiona ambona z 1743 roku to dzieło Jana Antoon Gaeremyn. |
Kościół Najświętszej Marii Panny nie jest najważniejszy w hierarchii kościołów w Brugii (miano katedry nosi kościół Św. Salwatora), a mimo to odwiedza go zdecydowanie najwięcej turystów.
Tym co przyciąga do kościoła setki tysięcy turystów rocznie jest obfitująca w różne style architektura, a przede wszystkim wspaniałe dzieła sztuki gromadzone tutaj przez stulecia.
Tym co przyciąga do kościoła setki tysięcy turystów rocznie jest obfitująca w różne style architektura, a przede wszystkim wspaniałe dzieła sztuki gromadzone tutaj przez stulecia.
Skarby Kościoła Najświętszej Marii Panny
Wspaniały obraz Madonna siedmiobolesna datowany na lata 1518-1535. Jego twórcą jest urodzony w Brugii artysta A. Isenbrandt. Postać Marii, z rękoma złożonymi do modlitwy, otoczona jest siedmioma kameami ukazującymi przyczynę jej utrapień, tj. Proroctwo Symeona, Ucieczkę do Egiptu, Szukanie Jezusa w świątyni, Niesienie Krzyża, Ukrzyżowanie, Zdjęcie z krzyża, oraz Złożenie Jezusa do grobu.
Góra Kalwaria, to wspaniały tryptyk namalowany przez Bernarda van Orley. Stworzenie tego obrazu zleciła Małgorzata Austriacka w celu upamiętnienia jej męża. Ostatecznie obraz podarowano kościołowi nieukończony. Dzieło dokończył w 1561 roku Marcus Gerard.
Monstrancja ta jest dziełem złotnika Jean Beaucourt (1725). Jej centralnym motywem jest korona ozdobiona wspaniałymi diamentami.
Grobowiec Karola Śmiałego znajduje się w prezbiterium, obok grobu jego córki Marii Burgundzkiej. Karol Śmiały zginął podczas oblężenia Nancy w 1477 roku. Dopiero jego wnuk Karol V, w roku 1550, zdecydował o sprowadzeniu szczątków i pochowaniu Karola Śmiałego w kościele Najświętszej Marii Panny w Brugii.
Prace w brązie wykonał J.Jonghelink, a rzeźby w kamieniu są dziełem J.Aerts i J. De Smet. Głowa Karola jest koronowana, a w jego nogach leży hełm i rękawice. |
Piękny grobowiec Marii Burgundzkiej (późny gotyk), która w wieku 19 lat wyszła za mąż za porywczego Maksymiliana Habsburga. Maria żyła tylko 25 lat, zmarła dnia 27 marca 1482 po upadku z konia, podczas polowania.
Jej grobowiec wykonał z brązu R. van Thienen, a pozłocił go P. de Beckere. Posąg Marii jest koronowany, a u jej stóp czuwają psy. Grobowiec wykonano z czarnego marmuru. Panele boczne obu grobowców zdobią herby rodowe. |
Madonna i Dzieciątko |
Vertical Divider
ta piękna rzeźba Michała Anioła to absolutny top pośród wszystkich dzieł sztuki zgromadzonych w kościele Najświętszej Marii Panny. To jeden z głównych powodów, dla którego rok w rok kościół odwiedzają setki tysięcy turystów.
|
Rzeźba wykonana w białym marmurze to jedyne dzieło artysty, które opuściło Włochy za jego życia. Rzeźbę nabyli dwaj kupcy Jan i Aleksander z rodziny Moscroen, którzy przywieźli ją do Brugii w 1506 roku.
Rzeźbę wykonano z marmuru kararyjskiego, pochodzącego z okolic Carrary, w stylu florenckiego renesansu. Jest ona wyjątkowa nie tylko z powodu wielkiego kunsztu Michała Anioła, ale także dlatego, iż zerwał on tu z regułą jaką było przedstawianie Marii trzymającej Jezusa w ramionach. W przypadku rzeźby Madonna i Dzieciątko Jezus stoi między kolanami Marii i jest przez nią trzymany za rękę. Twarz malutkiego Jezusa jest beztroska, natomiast Maria jest pełna niepokoju i troski o dalsze losy syna. Madonna z Brugii, bo tak również nazywana jest ta rzeźba powstawała w latach 1503-1505. Znawcy sztuki zauważają szereg podobieństw między nią, a ukończoną wcześniej przez Michała Anioła Pietą, takich jak draperie sukni, czy owal twarzy Marii. Dwukrotnie rzeźba była kradziona. W 1794 roku podczas rewolucji francuskiej wywieziono ją do Paryża. Ponownie wróciła do Brugii dopiero po pokonaniu Napoleona. Za drugim razem podczas II Wojny Światowej w roku 1944 podczas odwrotu ukradli ją żołnierze niemieccy. Ostatecznie po dwóch latach powróciła do kościoła Najświętszej Marii Panny w Brugii, gdzie można ją podziwiać do dnia dzisiejszego. |
ADRES:
Mariastraat, 8000 Brugge |
GODZINY OTWARCIA:
poniedziałek-sobota: 9.30-17.00 niedziela: 13.30-17.00 |
CENA BILETU:
Kościół: za darmo Muzeum: 6 Euro |
Uwaga:
Od paru lat w kościele Najświętszej Marii Panny prowadzone są prace konserwatorskie. Część kościoła, oraz niektóre dzieła sztuki są niedostępne dla zwiedzających. Podczas prac cena biletu jest obniżona. Każda osoba chcąca pomodlić się w kościele może poruszać się tylko w wyznaczonych do modlitwy miejscach. Zwiedzanie całego kościoła i dzieł sztuki wymaga zakupienia biletu.
Od paru lat w kościele Najświętszej Marii Panny prowadzone są prace konserwatorskie. Część kościoła, oraz niektóre dzieła sztuki są niedostępne dla zwiedzających. Podczas prac cena biletu jest obniżona. Każda osoba chcąca pomodlić się w kościele może poruszać się tylko w wyznaczonych do modlitwy miejscach. Zwiedzanie całego kościoła i dzieł sztuki wymaga zakupienia biletu.
Zakątek Hof Arents
Po zakończonym zwiedzaniu kościoła Najświętszej Marii Panny warto poświęcić jeszcze kilka chwil na spacer po uroczym zakątku Hof Arents, znajdującym się za kościołem. Zobaczymy tutaj urocze domki nad kanałem, plac z czterema rzeźbami Rika Poota Jeźdzcy Apokalipsy, a przede wszystkim wspaniały most na kanale, często pojawiający się w przewodnikach. Most St. Bonifaciusburg, choć wygląda na średniowieczny, powstał w 1910 r. Jest on częścią domu znajdującego się na tym popularnym dla wypraw łodzią kanale. Jest to naprawdę urocze miejsce gdzie można znaleźć chwilowy odpoczynek od zgiełku zatłoczonej turystami Brugii. Z tego miejsca można zrobić również wspaniałe zdjęcia kościoła.
Obok kościoła Najświętszej Marii Panny znajduje się wspaniałe muzeum Gruuthuse. W pięknych XV budynkach, we wspaniałych wnętrzach z epoki, zgromadzono imponującą kolekcję flamandzkiej sztuki użytkowej i dekoracyjnej. Znajdziemy tutaj wspaniałe rzeźby, obrazy, wyroby ze srebra, koronki, instrumenty muzyczne, antyczne czy kolekcja gobelinów. Perłą kolekcji jest wykonana z dębowych płyt, ponad pięćsetletnia kaplica.