Kolejowa katedra
Dworzec Główny w Antwerpii, powszechnie uważany za najwspanialszy przykład architektury kolejowej w Belgii, powstawał w latach 1895-1905. Jego monumentalne wnętrze, będące mieszaniną wież, balkonów, szklanych kopuł i klasycznych kolumn, bardziej przypomina katedrę niż zwykły dworzec. Twórcą tego budynku był Louis Delacenserie, który wsławił się jako odnowiciel gotyckich budynków w Brugii. Ten ulubiony architekt króla Leopolda II (którego inicjały L odwrócone do siebie plecami umieszczono w różnych miejscach budynku) stworzył nowatorski projekt, czerpiąc inspirację z rzymskiego Panteonu oraz dworca kolejowego w szwajcarskiej Lucernie.
Od 1975 roku dworzec jest chronionym zabytkiem
Po dziesięciu latach budowy powstał piękny budynek główny, będący eklektyczną mieszanką różnych architektonicznych stylów, oraz imponująca hala z peronami, zaprojektowana przez Clémenta van Bogaerta, wybudowana ze stali i szkła. Wrażenie robi nie tylko jej wygląd, ale także wymiary: 185 metrów długości, 66 metrów szerokości oraz 44 metry wysokości. Miejscowy architekt Jan van Asparen zaprojektował most, który biegnie równolegle do torów kolejowych. Jest on ozdobiony ponad 200 małymi wieżyczkami.
W czasie II Wojny Światowej ten wspaniały dworzec, zwany przez mieszkańców kolejową katedrą, ucierpiał znacznie w wyniku bombardowań. Najwięcej szkód wyrządziła rakieta V-2, która wybuchła w pobliżu, niszcząc szklany dach hali z peronami i naruszając jej stalową konstrukcję. W roku 1986 przeprowadzono gruntowny remont dachu oraz fasady dworca. Po wymianie części stalowych elementów konstrukcję pomalowano na kolor bordowy.